„Rola polskiej branży lotniczej w odbudowie ruchu lotniczego w Ukrainie po zakończeniu działań wojennych”. To główny motyw spotkania zorganizowanego w poniedziałek 16 grudnia 2024 roku w Porcie Lotniczym Wrocław. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele polskich portów lotniczych, przewoźnicy, instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych oraz ministerstw zaangażowanych w proces przygotowania gotowości polskiej gospodarki do odbudowy Ukrainy.
Spotkanie otworzył prezes zarządu Portu Lotniczego Wrocław Karol Przywara, który podkreślił, że miejsce jego organizacji nie jest przypadkowe. – Wrocław to miejsce, gdzie wielu mieszkańców Ukrainy znalazło schronienie w czasie wojny. Wrocławskie lotnisko również bardzo aktywnie uczestniczyło w akcji pomocowej dlatego, kiedy pojawiła się potrzeba zorganizowania wydarzenia, nie wahaliśmy się ani chwili – powiedział prezes wrocławskiego lotniska.
– Transport, logistyka, lotnictwo to będą kluczowe elementy roli Polski w odbudowie Ukrainy. Polska gospodarka jest dobrze przygotowana do wzięcia udziału w tym procesie. Co więcej, bez Polski nie da się skutecznie i szybko Ukrainy odbudować. Dlatego kluczowym zadaniem, jakie przed nami stoi, to znalezienie sposobu, żeby proces odbudowy Ukrainy nie odbył się z pominięciem Polski. To, co podczas tego i kolejnych spotkań wypracujemy, musi dotyczyć całej branży lotniczej, wtedy będziemy mieli pewność, że w pełni wykorzystujemy potencjał, który jest przecież na wysokim poziomie – podkreślił Paweł Kowal, przewodniczący rady ds. współpracy z Ukrainą.
– Bardzo cieszę się, że właściwie cała polska branża lotnicza wzięła udział w tym spotkaniu, to doskonały dowód na to, że wszystkim zależy na jak najszybszym powrocie do stanu sprzed wybuchu wojny. Polska branża lotnicza ma wiedzę, doświadczenie i odpowiednie know-how, żeby pomóc w procesie odbudowy Ukrainy, ale również zadbać o nasze potrzeby, bo nie tylko polski biznes chce wziąć udział w tym procesie – zauważył Maciej Lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Podczas spotkania przedstawiciele polskiej branży lotniczej zaprezentowali pomysły na rolę, jaką mogą pełnić w momencie odbudowywania ruchu lotniczego u naszych wschodnich sąsiadów. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się między innymi Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, CPK, Związek Regionalnych Portów Lotniczych oraz Polski Fundusz Rozwoju. Konkluzje z wydarzenia zostaną opracowane w zbiorcze zestawienie i omówione podczas rozmów dwustronnych polskiego rządu ze stroną ukraińską.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.